Przekazywanie procesów rekrutacyjnych firmom z zewnątrz – czy to sensowne?

Nasz polski rynek pracy jest w tej właśnie chwili takim specyficznym środowiskiem, które w zgodzie ze zmieniającymi się trendami, podlega różnym przemianom i pozwala korzystać z zupełnie nowych, nieznanych jeszcze kilkanaście lat temu szans. Jedną z ewidentnie bardziej istotnych zmian, które gdzieś od roku 2000 są obserwowalne gołym okiem, jest zwiększenie liczby różnego rodzaju międzynarodowych korporacji, które w większych aglomeracjach naszego kraju, tworzą kolejne filie.
Prócz powyższego, razem z mnóstwem zmian na rynku, ulegają zmianie i permanentnie rozwijają się również metody, które będą dotyczyć bezpośrednio selekcji i rekrutowania pracowników.

Poza samymi warunkami wewnętrznymi, które firmy tworzą w ramach wewnętrznych struktur, jest jeszcze jeden element.

W licznych przypadkach, organizacja rekrutacji lub innych procesów, takich jak assessment center, zleca się różnym firmom z zewnątrz. Nie chodzi tu wcale o kompletną niezdolność zespołów wewnątrz firmy do przeprowadzenia takich działań. Przeciwnie, jednym z powodów jest chęć uzyskania niezależnych, przedstawionych w rzetelny sposób wyników.
Wobec powyższego faktu, stale rosnąca liczba firm świadczy swoje usługi w zakresie zarówno fachowego doradzania dla firm, ale także i zajmowania się rekrutując we wszelkich miarach.

Należy zaznaczyć w tym miejscu, że chodzi nie tylko o selekcję kandydatów, lecz też samo prowadzenie wywiadów z nimi czy organizację różnego rodzaju zadań, które mogą mierzyć poziom poszczególnych kompetencji miękkich, tak ważnych w dzisiejszym świecie, gdy spojrzeć na nastawienie zadaniowe w relacjach dotyczących członków grupy. A takim jest bez wątpienia zdecydowana większość miejsc, w których ludzie pracują dla tej samej firmy.
W związku z tym, jeśli jakakolwiek osoba chce wykreować na nowo lub usprawnić istniejący i działający zespół, warto zdecydowanie będzie przemyśleć takie posunięcie i w powyższych okolicznościach, we wnikliwy sposób przeanalizować wszelkie silne elementy tego rozwiązania. W dalszej kolejności, trzeba dokonać porównania mocnych i słabych stron zespołu, pozwoli na wyciągnięcie wiążących wniosków, na których można byłoby się oprzeć w kontekście wprowadzania szeroko rozumianych zmian – niejednokrotnie jest to rozwiązanie prowadzące do osiągnięcia niespotykanych wcześniej efektów. Warto pamiętać: rekrutacja pracowników zawsze przynosi korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *